Wspólny kredyt gotówkowy – co trzeba wiedzieć?

04 maj 2021

Zaciąganie kredytów to zjawisko bardzo popularne w ostatnich latach. Dużo osób zaciąga zobowiązanie finansowe samodzielnie jednak często bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest dzielenie nich z innymi. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej i zawodowej. Wiele osób decyduje się jednak na wspólny kredyt gotówkowy, z członkiem rodziny, czy z przyjaciółmi. Warto wtedy dowiedzieć się kto może być współkredytobiorcą i jakie będą jego obowiązki. S sprawdźmy tez czy w naszym przypadku wspólny kredyt się opłaca.

Z kim można wziąć kredyt?

Decydując się na zaciągnięcie wspólnego kredytu z kimś, najczęściej bierzemy pod uwagę osoby nam bliskie, czyli krewnych, partnerów czy przyjaciół. Zwłaszcza kiedy środki z kredytu mają zostać wykorzystane przez jedną osobę, druga będzie jedynie współkredytobiorcą, po to by zwiększyć szansę na pozytywną decyzję kredytową osoby która się o niego ubiega.

Dziś niestety ciężko jest znaleźć osobę która będzie chętna podjąć takie ryzyko. Ktoś kto nie ma do nas zaufania nie będzie chciał podjąć się ryzyka, że będzie spłacał kredyt, z którego nie korzystał. Jeśli chodzi o zasady i warunki stawiane przez same banki, dotyczące stopnia pokrewieństwa czy ogółem relacji między współkredytobiorcami nie ma to żadnego znaczenia.

Istotne jest jednak to aby współkredytobiorca miał ukończony 18 rok życia, a także posiadać pełnię zdolności do czynności prawnych. Im wyższa zdolność kredytowa współkredytobiorców, tym większe prawdopodobieństwo, że kredyt zostanie przyznany. Bank nie udzieli nam kredytu wspólnie z osobą bezrobotną, nie pobierającą emerytury czy renty).

Najlepiej postrzeganym współkredytobiorcą jest osoba w średnim wieku, która posiada ustabilizowaną sytuację zawodową i finansową, która nieposiana żadnych długów i zobowiązań, bądź ma niewielkie i spłaca je regularnie, a przy tym ma wysokie dochody.

W ostatnich latach często spotykaną praktyką jest wspólne zaciąganie kredytów przez osoby młode wraz z rodzicami. Młodzi ludzie który dopiero zaczynają karierę zawodową mają zazwyczaj niską zdolność kredytową – zarabiają niewiele i nie zdążyli jeszcze zbudować pozytywnej historii kredytowej. Wnioskowanie o kredyt wraz z rodzicami którzy posiadają wyższą zdolność kredytową, z pewnością zwiększy szanse na uzyskanie pozytywnej opinii banku, a samemu nie otrzymalibyśmy kredytu z pewnością.

Obowiązki współkredytobiorcy

Przed podjęciem decyzji o wspólnym kredycie powinniśmy się nad nią dobrze zastanowić gdyż jest to poważna decyzja, której skutki możemy odczuwać nawet latami. Zwłaszcza, jeśli ma to być tylko przysługa i druga osoba zobowiązała się do samodzielnej spłaty długu, a żadne pieniądze nie trafią do współkredytobiorcy.

Współkredytobiorca stoi na tej samej pozycji co główny kredytobiorca który zaciągnął kredyt. Osoba będąca wspólkredytobiorcom jest tak samo odpowiedzialna za jego terminową spłatę, w razie, gdyby nie dokonał jej główny kredytobiorca cały dług przechodzi na współkredytobiorcę, którego czekają te same konsekwencje. W pierwszej kolejności windykacja, przypominanie o obowiązku spłaty długu, wizyty windykatora w miejscu zamieszkania, próby dojścia do porozumienia, a z czasem nawet sprawa w sądzie czy egzekucja komornicza.

Wspólny kredyt gotówkowy – podsumowanie

Warto zatem zastanowić się nad wspólnym kredytem gotówkowym zwłaszcza, jeśli obawiamy się negatywnej decyzji od banku. Bycie współodpowiedzialnym za spłatę kredytu oznacza równy udział we wszelkich negatywnych konsekwencjach w razie braku regularnych płatności.

AASA KredytCashperCredit StarEkspress KasaExtraportfel.plFerratum BankFilarumHapi PożyczkiInCreditKasa TAKKobieta z kasąMoto PożyczkaNet CreditOfin.plOptima PożyczkiPożyczka PlusPożyczkomatProfi CreditProvidentSMS365Soho CreditviaSMSVivusWongaZaplo