Kiedy kredyt gotówkowy nie jest dobrym pomysłem?

18 February 2021

Kredyt gotówkowy to odpowiedzialna decyzja, którą powinniśmy podjąć po głębokim zastanowieniu się nad tym czy faktycznie go potrzebujemy. Jeśli tak zdecydujemy powinniśmy zastanowić się nad tym, czy faktycznie nas na niego stać i czy nic innego nie stoi nam na przeszkodzie.

Kredyty cieszą się wśród Polaków dużą popularnością. Istnieją jednak przeciwskazania do zaciągnięcia go. Kredyt może stanowić duże wsparcie finansowe, dla osób, którym przytrafiły się niespodziewane wydatki finansowe. Należy go jednak wziąć mądrze. Warto wiedzieć, że kredytu gotówkowego nie powinniśmy brać na wkład własny. Nie jest oczywiście tak, że jeśli wzięliśmy wcześniej kredyt gotówkowy, to nie weźmiemy teraz kredytu hipotecznego. Ale wkładu własnego nie możemy wziąć na wkład własny. Jeśli tak zrobimy i bank to zweryfikuje, wtedy będziemy mieli problemy. Kredyt gotówkowy to kredyt przeznaczony na dowolny cel. Dla niektórych osób bywa dlatego sposobem na spłatę zobowiązania. Nie jest to jednak dobry pomysł. W ten sposób możemy wpaść w spiralę zadłużenia. Z takiej pułapki trudno wyjść na prostą. Co powinniśmy zrobić, jeśli mamy kłopoty finansowe? Przede wszystkim poszukajmy innego rozwiązania. Jeśli np. straciliśmy pracę, a mamy kredyt, to może warto poprosić bank o wakacje kredytowe. Placówka nie umorzy nam co prawda rat, ale w ten sposób zyskamy nieco czasu. Pozwoli nam to spokojniej znaleźć nowe źródło dochodów.

Kredyt gotówkowy nie jest też dobrym pomysłem, jeśli chcemy zaciągnąć go tylko z powodu zachcianek. Oczywiście, każdy z nas chciałby móc sobie pozwolić na wszystko, czego chcemy, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego czasami myślimy o zaciągnięciu kredytu gotówkowego na nasze zachcianki. Powinniśmy jednak zawsze zastanowić się nad tym, czy faktycznie potrzebujemy danej rzeczy. Pożyczka bowiem może w znacznym sposób obciążyć nasz budżet. Kredyt gotówkowy nie jest też dobrym pomysłem w przypadku zbyt niskich zarobków. Lepiej pomyśleć o zmianie pracy, zamiast brać pożyczkę. Zaciągając kredyt powinniśmy też zastanowić się nad tym, jak wysokiego kredytu gotówkowego potrzebujemy. Bank wylicza nam bowiem naszą zdolność kredytową w oparciu o nasze zarobki, nie jest jednak powiedziane, że musimy zaciągać aż tak wysoki kredyt. Dobrze zastanówmy się nad tym, jak wysokiej pożyczki potrzebujemy i wtedy zaciągnijmy taką, jaka jest nam potrzebna. W końcu każdą złotówkę będziemy musieli zwrócić. Warto też podkreślić, że pieniądze, które pożyczymy to tylko część naszych kosztów. W końcu do tego należy doliczyć prowizję czy ubezpieczenie. Dlatego też zawsze zastanówmy się nad tym, czy na pewno stać nas na kredyt. Zapiszmy swoje comiesięczne wydatki i kwotę wynagrodzeni i określmy, na jakie wydatki nas faktycznie stać. Przemyślmy też jakiej kwoty potrzebujemy. Nie pożyczajmy więcej niż potrzebujemy. Kolejną kwestią o której powinniśmy pomyśleć, to, jak długo chcemy spłacać kredyt.

AASA KredytCashperCredit StarEkspress KasaExtraportfel.plFerratum BankFilarumHapi PożyczkiInCreditKasa TAKKobieta z kasąMoto PożyczkaNet CreditOfin.plOptima PożyczkiPożyczka PlusPożyczkomatProfi CreditProvidentSMS365Soho CreditviaSMSVivusWongaZaplo