Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy

31 grudzień 2018

Kredyty gotówkowe cieszą cię coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić, gdyż ich podstawową cechą jest powszechność (oferują je wszystkie banki),uniwersalność (można przeznaczyć go na dowolny cel),szybkość (decyzja kredytowa zapada zazwyczaj w ciągu krótkiego okresu czasu) oraz minimalna ilość formalności (w większości przypadków bank wymaga od kredytobiorcy jedynie zaświadczenia o dochodach). Większość banków prześciga się w różnorodnych ofertach kredytowych, oferując klientom najniższe oprocentowanie, gwarancję niskiej raty lub brak prowizji. W tej sytuacji mogłoby się wydawać, iż niemal każda oferta jest skrojona na miarę kredytobiorcy. W praktyce bywa zupełnie inaczej. Dlatego decydując się na kredyt gotówkowy warto zwracać uwagę na kilka podstawowych kwestii, które w dużej mierze decydują o tym, czy jest on rzeczywiście  najtańszy i najbardziej korzystny. 

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Decydując się na wzięcie kredytu gotówkowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wskaźnik RRSO, gdyż to on determinuje faktyczne koszty kredytu. Nie warto kierować się reklamami i zapewnieniami banku, gdyż mogą one mieć niewiele wspólnego z rzeczywistym oprocentowaniem pożyczki. Pierwszym krokiem w poszukiwaniu najtańszego kredytu powinno być zapoznanie się z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, która zawiera odsetki, prowizje i ewentualne opłaty przygotowawcze.  Zasada jest prosta - im niższy wskaźnik RRSO, tym tańszy kredyt i niższe raty.

Dodatkowe ubezpieczenie

Wiele banków oferuje kredytobiorcom dodatkowe ubezpieczenie kredytu gotówkowego, które ma być gwarantem bezpieczeństwa na wypadek niespodziewanych okoliczności. W wielu przypadkach zdecydowanie się na ubezpieczenie kredytu może być korzystne, jednak należy pamiętać o tym, iż  jest ono dosyć drogie i zawsze zwiększa wysokość raty oraz ogólny koszt pożyczki. W przypadku chęci podpisania ubezpieczenia warto przejrzeć oferty firm ubezpieczeniowych, gdyż usługa tego typu oferowana przez bank jest po prostu droga.

Prowizja

Każdy kredyt gotówkowy wiąże się z poniesieniem kosztów prowizji, czyli - mówiąc najogólniej - zarobku dla banku. Szukając taniego kredytu gotówkowego należy przejrzeć oferty kilku banków, gdyż jej wysokość może się znacząco różnić. W przypadku wysokich kredytów gotówkowych niektóre z banków umożliwiają negocjację prowizji, co także pozwala na obniżenie całościowych kosztów pożyczki. 

Kalkulatory

Niezwykle pomocnym narzędziem w szukaniu najtańszego kredytu gotówkowego jest tak zwany kalkulator, który umożliwia szybkie porównanie dostępnych ofert kredytowych. Działanie kalkulatora kredytowego polega na tym, iż potencjalny kredytobiorca wpisuje do niego kwotę kredytu oraz ilość rat, a narzędzie porównuje oferty z kilku banków i wybiera najtańszą z nich. 

Wybierając kredyt gotówkowy nie należy się spieszyć. Oferta banków jest tak zróżnicowana, iż spontaniczne i szybkie podjęcie decyzji może wiązać się z wybraniem niezbyt korzystnej pożyczki. Warunkiem znalezienia najtańszego kredytu gotówkowego jest czas i przeanalizowanie dostępnych propozycji bankowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie należy bać się pytań skierowanych do pracowników banku, których obowiązkiem jest udzielanie klientowi wszystkich niezbędnych informacji. 

AASA KredytCashperCredit StarEkspress KasaExtraportfel.plFerratum BankFilarumHapi PożyczkiInCreditKasa TAKKobieta z kasąMoto PożyczkaNet CreditOfin.plOptima PożyczkiPożyczka PlusPożyczkomatProfi CreditProvidentSMS365Soho CreditviaSMSVivusWongaZaplo