Jak wybrać lokatę bankową?

14 styczeń 2020

Wiele osób pragnie zdeponować swoje środki na lokacie bankowej, a jak znaleźć najlepsze dowiesz się na oszczedzanie-na-ekranie.pl. Może to być bardzo ciekawy sposób na zarabianie na swoich oszczędnościach. Pojawia się jednak nieraz pytanie, czym kierować się przy wyborze lokaty. Istnieje bowiem wiele czynników, które wpływają na atrakcyjność takiego rozwiązania w odniesieniu do konkretnego przypadku. Musimy zatem zastanowić się nad tym, jakie są nasze preferencje w tym zakresie. Lokata bankowa zakłada, że wpłacamy środki na określony czas i ich nie wycofujemy. Zerwanie lokaty powoduje bowiem utratę wypracowanych odsetek w całości lub też w części. Wszystko zależy tutaj od konkretnej oferty. Jeżeli możemy pozwolić sobie na zamrożenie środków na konkretny okres, lokata bankowa może być naprawdę interesującą opcją.

Jakie czynniki są ważne przy wyborze lokaty bankowej?

Jeśli już ustalimy, że możemy zamrozić pieniądze na pewien czas, należy uważnie przyjrzeć się opcjom dostępnym na rynku w tym zakresie. Pierwszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest oprocentowanie lokaty bankowej. To ono daje nam pogląd na to, ile zarobimy przy tej metodzie dysponowania kapitałem. W naszych obliczeniach musimy wziąć pod uwagę również podatki, które są odprowadzane z tego tytułu. Ważna jest tutaj również kwestia kapitalizacji odsetek – czym jest ona częstsza, tym więcej możemy zarobić, ponieważ do naszego rachunku dopisywane są wypracowane już kwoty i w efekcie na nasz zysk pracuje później wyższa suma. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na to, czy oprocentowanie jest stałe, czy też zmienne. W pierwszym przypadku nie zmienia się ono przez cały okres trwania umowy. W drugim natomiast może ono ulegać zmianom. To, na jakich warunkach będzie się to odbywało, powinno być uregulowane w ustaleniach z bankiem. Bywa bowiem tak, że instytucja kształtuje oprocentowanie w zależności od określonych czynników według swojego upodobania, a nieraz można spotkać sytuacje, w których oprocentowanie zmienia się w zależności od okresu lokowania środków. Dobrze jest także zweryfikować skutki zerwania lokaty, a konkretnie to, czy w danym przypadku stracimy cały wypracowany zysk, czy też jakąś jego część. Jeśli ma miejsce ta druga opcja, trzeba sprawdzić, ile byśmy stracili na wycofaniu środków. Trzeba bowiem brać pod uwagę różne nieprzewidziane okoliczności życiowe i być na nie przygotowanym. Ważny jest też czas trwania lokaty. Oprocentowanie zazwyczaj podawane jest w skali roku, więc jeśli konkretna oferta przewiduje krótszy okres, należy to odpowiednio przekalkulować. Ten aspekt ma znaczenie głównie z perspektywy tego, na jak długo zostaną zamrożone nasze środki. Trzeba odnieść ten parametr do własnych upodobań i potrzeb, a także możliwości. Dodatkowo musimy przeanalizować wskaźnik inflacji – ma on bowiem wpływ na to, czy nasze środki w perspektywie czasowej zyskają, czy też stracą na wartości. To zagadnienie ma spore znaczenie przy wyborze lokaty, choć często jest niesłusznie pomijane. Jak zatem widać, kwestie związane z lokatami bankowymi nie są szczególnie zawiłe, niemniej jednak wymagają przemyślenia. Dobrze jest być zdecydowanym, co do swoich oczekiwań względem tej metody oszczędzania pieniędzy.

AASA KredytCashperCredit StarEkspress KasaExtraportfel.plFerratum BankFilarumHapi PożyczkiInCreditKasa TAKKobieta z kasąMoto PożyczkaNet CreditOfin.plOptima PożyczkiPożyczka PlusPożyczkomatProfi CreditProvidentSMS365Soho CreditviaSMSVivusWongaZaplo