Czy otrzymasz pożyczkę na dowolny cel?

01 listopad 2015

Chociaż pożyczki gotówkowe kojarzą się z tym, że są udzielane praktycznie bez żadnych formalności, nie zawsze tak jest. Czy to prawda, że parabanki udzielają zadłużeń niezależnie od sytuacji wnioskującego? Wbrew pozorom nie każdy może liczyć na pożyczkę. Zanim wypełnisz wniosek i skontaktujesz się z parabankiem dowiedź się czy Ty masz szansę na zadłużenie jakiego teraz potrzebujesz.

Wielu konsumentów jest przekonanych, że parabanki nie sprawdzają swoich Klientów pod kątem wypłacalności. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak banki, firmy pożyczkowe starają się minimalizować swoje ryzyko finansowe. Pomimo uproszczonych formalności i krótkiego okresu wypłaty środków parabanki nie udostępniają pieniędzy wszystkim zainteresowanym.

Jak sprawdzani są Klienci parabanków?

Czy zapewnienia o tym, że parabanki elastycznie podchodzą do historii kredytowej Klientów są tylko chwytem marketingowym? Większość parabanków nie korzysta z informacji zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej. Uzyskanie dokumentów z BIK wiąże się z większą ilością czasu. Nie oznacza to jednak, że usługobiorcy nie są sprawdzani w rejestrach dłużników. Wykorzystywany jest przede wszystkim Krajowy Rejestr Długów oraz monitoring dłużników prowadzony przez Biuro Informacji Gospodarczej.

Dane zgromadzone w tych bazach są dostępne dla wszystkich instytucji udzielających zadłużeń. Dzięki temu pożyczkodawcy mogą zweryfikować Klientów, nie tylko pod kątem wypłacalności ale również innych zadłużeń i przede wszystkim niespłaconych w terminie rat. Należy jednak pamiętać, ze drobne zobowiązania, a także opóźnienia w spłacie, nie przekraczające 3 miesięcy najprawdopodobniej nie będą miały wpływu na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Firmy pożyczkowe odmawiają udzielenia pomocy finansowej najczęściej wyłącznie w sytuacji, która jasno ukazuje, że Klient nie jest w stanie spłacić zadłużenia. W przeciwieństwie do banków, parabanki starają się elastyczniej podchodzić do drobnych długów, nie mających większego wpływu na budżet usługobiorcy.

Pożyczka dla osób bez stałych dochodów?

Pożyczka gotówkowa w parabanku jest jednym z nielicznych rozwiązań dla osób, które nie pracują na podstawie umowy o pracę. O pieniądze mogą ubiegać zarówno osoby zatrudnione na umowę o dzieło, zlecenie, a także Klienci posiadający nieregularne wpływy (m.in. ze względu na wykonywanie wolnego zawodu). Wiele firm pożyczkowych udostępnia także drobne zobowiązania osobo, które są w stanie potwierdzić dochody pomimo braku zatrudnienia. W takich przypadkach pożyczka pozabankowa jest jedynym rozwiązaniem w tak trudnej do zweryfikowania sytuacji finansowej. Należy jednak pamiętać, że kwota takiej pożyczki będzie niewielka, a okres spłaty może być krótszy niż w przypadku standardowej usługi.

Zadbaj o swoją historię kredytową

Niezależnie od tego czy starasz się o pożyczkę w parabanku czy banku postaraj się by Twoja historia prezentowała się jak najlepiej. Unikaj przede wszystkim sytuacji w których stajesz się Klientem wysokiego ryzyka, oznacza to, że m.in. posiadasz nieuregulowane długi opiewające na znaczną kwotę, a opóźnienie w spłacie przekracza 120 dni.

AASA KredytCashperCredit StarEkspress KasaExtraportfel.plFerratum BankFilarumHapi PożyczkiInCreditKasa TAKKobieta z kasąMoto PożyczkaNet CreditOfin.plOptima PożyczkiPożyczka PlusPożyczkomatProfi CreditProvidentSMS365Soho CreditviaSMSVivusWongaZaplo